wtorek, 20 lipca 2010

Eleison Comments 157; 17 Lipiec 2010

Editor's Corner

Przepraszam czytelników za spóźnienie (znowu) z tego tygodniowymi "Komentarzami Eleison". Jak poprzednio, było to spowodowane własnymi obowiązkami (i może jakimś brakiem staranności, pilności).

Do następnego tygodnia pozostaję
Wasz w Chrystusie Królu

Nicholas Wansbutter
Redaktor, Dinoscopus


Apel Dinoscopusa (trwający)

Dinoscopus jest zawsze przesyłany nieodpłatnie, dzięki uprzejmości True Restauration Press, ale jeśli chcesz, złożyć datek, który będzie wspierać ten biuletyn i który umożliwi duchownym i seminarzystom otrzymać bezpłatne egzemplarze książek biskupa Williamsona, proszę wyślij dar każdego rozmiaru na jeden z dwóch sposobów:

Pocztą, wyślij na:

True Restauration Press
6707 W 91-ty Street
Overland Park KS 66212
USA

lub

za pomocą www.paypal.com, zakładając konto, i wysyłając fundusze na truerestoration@gmail.com.

5 dolarów pozwala przesłać jedną książkę do duchownego w Stanach Zjednoczonych. 10 USD pozwala wysłać jedną książkę do duchownego poza Stanami Zjednoczonymi.

Wasze hojne dotacje wysłały do dziś 40 książek.

Nowoczesna Sztuka II


Poprzez swoją wielką brzydotę, nowoczesna sztuka wskazuje na istnienie i dobroć Boga. Po trzech miesiącach (por. KE 144), wróćmy do tego paradoksu, w nadziei, że jeśli jakaś dusza przyznaje, zdroworozsądkową różnicę między pięknem, a brzydotą w sztuce, może to być dalej pomocne by zobaczyć, że gdyby Bóg nie istniał, różnica ta również by nie istniała.

Słowo "sztuka" oznacza umiejętność lub produkty ludzkich umiejętności. Może ona obejmować obrazy, rysunki, rzeźby, mody w odzieży, muzykę, architekturę, i tak dalej. Wyrażenie "sztuka nowoczesna" zwykle odnosi się do malarstwa i rzeźby w szczególności, pochodzących od początku 1900 r. do dziś, poprzez przepływ artystów, którzy świadomie odrzucili, i odrzucają wszystkie standardy i miary piękności rozumiana tak jak przed 20 wiekiem. Różnica między sztuką przed-nowoczesną i nowoczesną jest tak prawdziwa i jasna, jak różnica tutaj w Londynie między klasycznym Tate Museum w Millbank, a Tate Modern, zupełnie nowym muzeum, które przypłynęło dziesięć lat temu płynął krótkim rejsem łodzią w dół rzeki od jej prekursorów na przeciwległym brzegu Tamizy. To tak, jakby sztuka współczesna nie mogła usiedzieć pod tym samym dachem jak sztuka przed-nowoczesna. Toczą wojnę jedna z drugą, tak jak stare kościelne budynki i Nowa Msza.

Teraz sztuka współczesna w tym sensie jest charakteryzowana przez jej brzydotę. Zdrowy rozsądek zgadza się tutaj z komunistycznym przywódcą Kruschevem, który wg relacji skomentował wystawę sztuki współczesnej w Rosji - "Osioł może lepiej ogonem". I co to jest brzydota? Dysharmonia. W godnej podziwu książce Arianny Huffington "Picasso, Twórca i Niszczyciel", ona demonstruje, jak za każdym razem Picasso zakochał się w innej z jego sześciu (głównych) kobiet, jego spokojniejsze obrazy odzwierciedlały coś z ich naturalnego piękna, ale jak tylko wypadł z miłości ponownie, jego wściekłość rozdarła to piękno na kawałki, w "dzieła" sztuki współczesnej. Wzór powtarza się w Picasso jak w zegarku!

W ten sposób piękno w sztuce pochodzi z harmonii w duszy, niech to będzie tylko ziemska harmonia, natomiast brzydota wypływy z dysharmonii w duszy, jak z nienawiści. Ale harmonia nie potrzebuje dysharmonii, wręcz przeciwnie, podczas dysharmonia, jak słowo sugeruje, zakłada kilka harmonii, z którymi w istocie, toczy wojnę. W ten sposób harmonii jest priorytetowa względem dysharmonii, i każda dysharmonia świadczy o pewnej harmonii. Ale dogłębniej harmonijne niż jakikolwiek obrazy pięknej kobiety mogą być obrazy Madonny, bo harmonia w duszy artysty malującego obraz Matki Bożej może iść znacznie wyżej i głębiej niż harmonia inspirowana przez jedynie ludzki model, chociaż piękny. Dlaczego? Ponieważ piękno Madonny wynika z jej bliskości do Boga, którego Boska harmonia - idealna prostota i jedność - nieskończenie przewyższa ludzką harmonię najpiękniejszych ze zwykłych stworzeń.

W związku z tym uboga sztuka nowoczesna wskazuje harmonię, której jej brak, a wszystkie harmonie wskazują Boga. Więc nie pozwólmy nikomu uciekać się do brzydoty nowoczesnej architektury by zadomowić tam Mszę Trydencką Ktoś mógłby zgadnąć, że on chciał, lub czekał, aby powrócić do dysharmonii Mszy Novus Ordo!

Kyrie eleison.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz